Medaustron
Izazov
Podizanje vrijednog magneta od 120 tona
Gotovo 200 milijuna eura uložit će se u terapijski i istraživački centar MedAustron u Wiener Neustadtu. Podrazumijeva se da se prilikom dizanja magneta od 120 tona ništa ne prepušta slučaju. Iz tog su razloga stručnjake iz tvrtke Prangl vrlo rano pitali za savjet.
Naše rješenje
Inovativna terapija zračenjem
Prvi bolesnici s rakom trebali bi se liječiti već sredinom 2016. godine. Potpuni rad trebao bi započeti 2020. godine. Partner centra je europska organizacija za nuklearna istraživanja u Cernu sa sjedištem u Ženevi. Širom svijeta postoje samo tri sustava usporediva s MedAustronom. Cilj je ponuditi inovativan oblik zračenja, takozvanu ionsku terapiju. Zračenje tkiva koji okružuju tumor može se izvoditi niskim zračenjem s ionima.
Suradnja posebnih dizalica, dizalica na gusjenicama i teleskopskih dizalica
Stručnjaci iz tvrtke Prangl razvili su koncept ovog osjetljivog zadatka koji se sastojao od nekoliko faza. Kako bi se pojedinačni isporučeni dijelovi mogli sastaviti na suhom, postavljen je šator na otvorenom. Posebna dizalica koja teži 55 tona podupirala je sastavljanje magneta, za što je izrađen poseban okvir za montažu. S dizalicom na gusjenicama koja teži 600 tona i teleskopskom dizalicom koja teži 250 tona, sastavljeni magnet konačno je zakrenut za 90 stupnjeva. Ukupna težina magneta i okvira bila je golemih 131 tonu.
Precizan rad s teškašem
Posebno nezgodno je bilo podizanje magneta kroz posebno izrađeni krovni otvor. Dizalica na gusjenicama koja teži 600 tona nije samo podigla 120-tonski magnet, već je s milimetarskom preciznošću i postavila u zgradu. Iz sigurnosnih i vremenskih razloga, otvor na krovu morao se ponovno zatvoriti na kraju svakog radnog dana. Zbog dosega od 42 metra, velika dizalica bila je opremljena s 440 tona protuutega i tako je imala ukupnu težinu od 825 tona. Zahvaljujući dobroj pripremi i preciznoj provedbi ovog prilagođenog koncepta montaže, svi su radovi završeni u predviđenom roku.