Servis i održavanje
Izazov
Spuštanje glavčine rotora i lopatica na tlo
Nužni servisni radovi na vjetroelektrani Glinzendorf u Marchfeldu zahtijevali su aktivnu pomoć iskusnih radnika. Predstojeći radovi na dvije vjetroturbine (zamjena ležaja lopatica na jednoj turbini i glavne osovine na drugoj turbini) zahtijevali su podizanje cijelih "zvjezdica", ne samo iz ekonomskih, već i vremenskih razloga.
Naše rješenje
Iskustva su važna
Prva vjetroelektrana na vjetroelektrani Glinzendorf počela je s radom 2012. godine. Vjetroelektrana je tijekom godina proširena, tako da sada broji ukupno 11 vjetroelektrana. Ove turbine svake godine proizvode zelenu električnu energiju za približno 12.600 kućanstava u regiji. Dva od ovih sustava sada zahtijevaju značajne popravke. Prangl je poznat kao iskusan partner u vjetroenergiji, zbog čega se klijenti oslanjaju na stručnost tvrtke i na ovom vrlo zahtjevnom projektu.
600 tona dizalica s rešetkastom rukom
Za podizanje zvijezde teške oko 45 tona - odnosno glavčine i lopatica rotora - s visine od 100 metara na dva sustava, bila je potrebna dizalica s odgovarajućom visinom kuke. To je značilo da se mora koristiti dizalica visine 110 metara. Tim je odabrao dizalicu s rešetkastim krakom kapaciteta 600 tona jer je najprikladnija za ovu vrstu turbine. Podizač je vrlo jak, ima dugu ruku te se brzo postavlja i pomiče. Dizalica s rešetkastim krakom konfigurirana je prema zahtjevima: duljina sustava od 120 metara, protuuteg od 160 tona i dodatni protuuteg SL od 65 tona.
Teleskopska gusjenična dizalica nosivosti 100 tona
Naravno, ako se diže cijela “zvijezda”, jedan lift nije dovoljan. U Glinzendorfu je kao pomoćno dizalo korištena 100-tonska teleskopska gusjenična dizalica s glavnom rukom od 52 metra i maksimalnom duljinom sustava od 71 metra. Obje su dizalice morale raditi u tandemu i pri dizanju i pri postavljanju "zvijezde". Na taj je način "zvijezda" prvog sustava polako stigla na parket, gdje je i razmontirana. Lopatice rotora uklonjene su iz glavčine, ležajevi lopatica su zamijenjeni, a zatim su lopatice ponovno umetnute u glavčinu.
Četverostruki tandem
Obnovljena "zvijezda" potom je vraćena na mjesto i ugrađena u turbinu. „Zvijezda“ druge vjetroelektrane također je podignuta rešetkastom dizalicom i zajedno s pomoćnom dizalicom postavljena na tlo. Stara, 45 tona teška glavna osovina gondole tada je podignuta i zamijenjena novom. Privremeno pohranjena "zvijezda" mogla bi se zatim ponovno umetnuti u turbinu. Radovi su završeni prema planu i vjetroturbine sada ponovno mogu služiti svojoj svrsi: opskrbi zelenom električnom energijom.