Studeni 2024

Termoelektrana

S novim biomasnim kogeneracijskim objektom tvrtke EVN daljinsko grijanje u St. Pöltenu trebalo bi postati još ekološkije – uz suradnju tvrtke Prangl.
Država:Austrija
Mjesto:St. Pölten
Razdoblje:23.09.2024 – 20.11.2024
Nadzornik:Christian Panzenböck
Richard Rieder

Izazov

Izgradnja kogeneracijskog postrojenja

Za povećanje udjela ekološki prihvatljive energije u toplinarskoj mreži u St. U Pöltenu su grad i tvrtka EVN odlučili izgraditi moderno kogeneracijsko postrojenje na biomasu na istoku grada. Prangl je dobio zadatak za osjetljive operacije dizanja i razvio je odgovarajuće rješenje koje je uključivalo precizne scenarije izvođenja i optimalan odabir strojeva.

Naše rješenje

Optimalna oprema

Kogeneracijsko postrojenje, koje je do sada korišteno za daljinsko grijanje u St. Pöltnu i star je oko 30 godina i radi na prirodni plin, uskoro više neće biti u upotrebi. S novim kogeneracijskim postrojenjem na biomasu, koje se dnevno isporučuje s oko 1000 kubnih metara usitnjenih drvenih peleta, u budućnosti će biti moguće opskrbljivati ​​daljinsko grijanje održivom prirodnom toplinom. Kako bi se pojedine komponente kogeneracijskog uređaja učinkovito i sigurno dopremile do gradilišta, bilo je potrebno voditi računa o posebnim zahtjevima u pogledu težine dizanja, izvlačenja, visine kuke i donekle ograničenih prostornih uvjeta na terenu.

Gusjeničarska dizalica nosivosti 650 tona

Radovi su započeli istovarom kamiona koji su dopremali komponente. Mobilna građevinska dizalica s 88 metara dohvata i podvozjem na gusjenicama preuzela je manipulaciju čeličnim dijelovima u pripremi za velika dizanja. Za podršku dosadašnjim radovima korištena je i teleskopska dizalica nosivosti 250 tona, teleskopski viličar, teleskopska radna platforma i specijalizirana radna platforma. Na gradilištu je precizno postavljena i gusjenična dizalica za dizanje teških tereta nosivosti 650 tona. Uz njegovu pomoć prvo su podigli takozvane pepeljare, teške po 22 tone. Potom je uslijedilo podizanje parne turbine teške 45 tona, uz nazočnost brojnih gledatelja.

Delikatna opterećenja

Kako bi se savladala barijera visoka 28 metara, turbina je dizalicom gusjenicom podignuta na produžetak od 50 metara i visinu kuke od 60 metara. Teški teret pažljivo je i milimetarski precizno spušten na svoje mjesto između stijenki turbinskog odjeljka. Kasnije je podignuto ukupno osam komada, svaki težak 22 tone. Središnji dio novog uređaja je kotao za grijanje, koji je bio sljedeći na redu. Zidovi kotla postavljeni su u nekoliko dizala, a najteži zid je težio 55 tona. Kotao za finalno grijanje težak je 70 tona, dugačak je 23 metra, širok 4,5 metara i visok 3,5 metara.

 

 

 

4o mini

Najveća preciznost

I pri ovom radu ponovno je bila zahtijevana maksimalna preciznost. Kako bi komponente bile postavljene „točno na milimetar“, iskusni tim tvrtke Prangl preuzeo je zadatak usmjeravanja. Također, postavljanje opterećenja na dizala obavilo je stručno osoblje Prangla, jer je asimetrično težište dijelova ovu zadaću učinilo izazovnom. Unatoč zahtjevnom zadatku, sve je proteklo bez problema. S novim biomasnim kogeneracijskim objektom od siječnja 2026. bit će proizvedena ekološka električna energija za 15.000 kućanstava i toplina za do 30.000 kućanstava. Godišnje će se uštedjeti oko 25.000 tona CO2.

Pomažemo da grad St. Pölten postane još ekološki prihvatljiviji.
Christian PanzenböckProdaja / savjetovanje

Kolačići

Ova internetska stranica koristi kolačiće koji su tehnički potrebni za njezino funkcioniranje. Za prikaz videozapisa potreban nam je i vaš pristanak za funkcionalne kolačiće. Uz vaš pristanak na statističke kolačiće anonimno bilježimo ponašanje korisnika i na taj način optimiziramo prikladnost za korisnike. Za više informacija pogledajte našu politiku privatnosti.